Winner of the Youth 91kgs - Damien Faoagali of Australia

 

 

Bout 1 Elite 64kgs-69kgs Ryan Goodes AUST (Red) vs Ropati Hall SAM (Blue): WINNER by unanimous decision: Ryan Goodes (AUST)

Bout 2 Elite 64kgs-75kgs Adrian Commarano AUST (Red) vs Henry Tyrell SAM (Blue): WINNER by split decision: Adrian Commarano (AUST)

Bout 3 Youth 69kgs Final: Salvation Lakifilipo SAM (Red) vs Jancen Poutoa SAM (Blue): WINNER by unanimous decision: Jancen Poutoa (SAM)

Bout 4 Youth 81kgs Final: Jeffrey Tago AM SAM (Red) vs Eyring Su'a SAM (Blue): WINNER by unanimous decision: Jeffrey Tago (AM SAM)

Bout 5 Youth 91kgs Final: Damien Faoagali AUST (Red) vs Mac Tuna SAM (Blue): WINNER by unanimous decision: Damien Faoagali (AUST)

Bout 6 Elite 64kgs Female Final: Faafetai Iosia SAM (Red) vs Rebecca Burgess AUST (Blue): WINNER by split decision: Rebecca Burgess (AUST)

Bout 7 Elite 60kgs Final: Nuuuli Livai SAM (Red) vs Brandon Dunning AUST (Blue): WINNER by unanimous decision: Nuuuli Livai (SAM)

Bout 8 Elite 64kgs Final: Faasala Livai SAM (Red) vs Manila Hall SAM (Blue): WINNER by split decision: Faasala Livai (SAM)

Bout 9 Elite 69kgs Kaisa Ioane AM SAM (Red) vs Terry Nicholas AUST (Blue): WINNER by split decision: Kaisa Ioane (AM SAM)

Bout 10 Elite 75kgs Stephen Finey AUST (Red) vs Bravely Norm Meti NZ (Blue): WINNER by split decision: Stephen Finey (AUST)

Bout 11 Elite 81kgs John Peneueta SAM (Red) vs Alema Leleisiuao SAM (Blue): WINNER by split decision: Alema Leleisiuao (SAM)

Bout 12 Elite 91kgs Isamaeli Liaina AUST (Red) vs Aukusitino Fuatagaumu SAM (Blue): WINNER by split decision: Aukusitino Fuatagaumu (SAM)

Bout 13 Elite 91+kgs Filimaua Hala SAM (Red) vs Ivan Leafa AUST (Blue): WINNER by unanimous decision: Filimaua Hala (SAM)

Winner of the Youth 91kgs Final: Damien Faoagali AUST Trophy sponsored by TALAMUA and presented by Angie Kronfeld-Polu in Memory of Nero Joseph Kronfeld, former Marist boxing champion, boxing referee and rugby player

Corporate Bout 1 BATTLE OF LAW SERVICING  Top Security, Mitai Mitai (Red) vs Land Transport Authority, Ianesi Seiuli (Blue): WINNER by unanimous decision: Ianesi Seiuli (Land Transport Authority)

Corporate Bout 2 BATTLE OF THE MINDS Samoa Audit Office, Petelo Leota (Red) vs Samoa Law Society, Posē Toma (Blue): WINNER by split decision: Petelo Leota (Samoa Audit Office)

Corporate Bout 3 BATTLE OF THE SPORTS Samoa Rugby Union, Tupu Lātū (Red) vs Rugby League Samoa, Sio Iosefo (Blue): WINNER by split decision: Tupu Lātū (Samoa Rugby Union)

Corporate Bout 4 BATTLE OF THE TATAU Tofilau Atatagi (Red) vs Unasa Tauheia (Blue): WINNER by unanimous decision: Tofilau Atatagi

FINAL/MAIN BOUT Cruiser Weight Jai Opetaia (AUST) vs Togasilimai Letoa (SAM) WINNER by Technical Knock Out, Round 2: Jai Opetaia (AUST)

WINNERS of the Prime Minister's Cup: SAMOA This was assessed on five categories: 60kgs, 64kgs, 69kgs, 75kgs and 81kgs. President of the Samoa Amateur Boxing Association, Fesolai Vaaiga Tuigamala, receiving the Cup from former Olympic Australian Boxing Coach, Bodo Andreas.